1. Anasayfa
 2. SEO
Trendlerdeki Yazı

Google Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?
0

Google Sandbox, aslında yeni web sitelerinin SERP dediğimiz Google Arama Motoru Sonuçları Sayfaları’nda çıkmadığını açıklayan teknik bir terimdir. Eğer herhangi bir şekilde SEO çalışması yapmadıysanız veya yaptırmadıysanız duymama olaslığınız biraz yüksek. Ama merak etmeyin Site Portal ekibi olarak bugün Google Sandbox nedir ve nasıl çıkılır sorularının cevabına beraber bakacağız.

1Google Sandbox Nedir? İşlevi Nedir?

Google Sandbox, aslına bakarsanız yeni web sitelerine uygulanan bir filtre gibi düşünebilirsiniz. Bu filtre yüzünden çok güçlü bir anahtar kelimeniz varsa dahi çok üst sıralarda çıkmanızı engelleyebilir. Bu durum spam sitelerinin hızlı bir şekilde yükselmesini engellediği gibi bu tür spam sitelerinin tekrar sıralamalarda görülmesini de engelleyen bir yapıdır.

Yanlış hatırlamıyorsam Mart 2004 den beri bu durumun varlığı bir çok uzman kişilerce doğrulanmış ve kanıtlanmıştır. Bu durumun varlığının sebebi ise kaliteli içeriğe sahip olan sitelerin daha az kalitede olup spam içeriklerle yükselme sağlamak isteyen sitelere nazaran daha yukarılarda bulunmasını sağlamaktır. Çünkü Google bu uygulama ile kendi içerisinde bir ayrım yapıp en doğru ve kaliteli içeriği kullanıcıya sunmak istemektedir.

2Google Sandbox’ta Mıyım?

Daha açık bir ifadeyle Google Sandbox’ta olup olmadığımı nasıl anlarım? Burada bir nevi Google’ın çalışma mantığından bahsedelim. Yeni bir web siteniz varsa ve Google bunu keşfettiğinde sizi Sandbox’a alır. Googlebot’un taradığı, başka siteden gelen bağlantıyı izleyerek siteyi bulacaktır. Daha sonra, asıl etki alanı adını aradığınızda, web sitesini normal SERP’de görürsünüz, ancak web sitesinin herhangi bir anahtar kelimesi için listelenmesi pek de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden başka sitede aldığınız backlinki göstermeyeceği gibi sizin web sitenizi sonuçlara almayacaktır. Genelde ana dizinin haricinde diğer sayfalarınız, yazılarınız indexlenmeyecektir.

Merak etmeyin Sandbox’ta olduğunuz süre dahilinde siteniz ile ilgili ziyaretçi istatistikleri gibi istatistiklere erişim sağlayabilirsiniz. Hatta nelerin indexleneceğine dair bilgileri de görebilirsiniz. Ama ne zaman indexleneceğine dair bir bilgiye erişemezsiniz. Kafanızda daha iyi canlansın diye size örnek ile açıklamak gerekirse; sizi bir demir parlaklığa hapsedip düzelip düzelmeyeceğinize kanaat getirmektedir.

3Web sitem Google Sandbox’tan Ne Zaman Kurtulur?

Aslına bakarsanız bunun için net bir süre yoktur. Belki de bir iki ayda belki de 7-8 ay gibi bir sürede. Bu süreyi Google algoritması belirlemektedir. Web siteniz kaliteli içeriklere sahipse ve çok iyi yerlerde olmayı hakediyorsa çok kısa bir süre içerisinde çokta hızlı bir şekilde yükselme sağlayacaktır. Şunu da belirtmeliyim ki nasıl olsa Sandbox’a düşmüşüm ne uğraşacağım bu saatten sonra diye bir fikre kapılırsanız bu durum ömür boyu sürecek ve Google çöplüğünde sizlerde yerinizi alırsınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. SEO ile ilgili bir sonraki yazımızda yeni başlayanların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini paylaşacağım. Ara ara kontrol etmeyi unutmayın :)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir