1. Anasayfa
 2. SEO

Dofollow ve Nofollow Link Nedir?

Dofollow ve Nofollow Link Nedir?
0

Hemen hemen hepimiz web sitelerimizin seo açısından çok iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Fakat yanlış bilinen doğrular ve hiç bilinmeyen doğrular yüzünden sürekli kendimize zarar veriyoruz. Bunlardan en başta geleni de DoFollow link ve NoFollow linklerdir. Genel olarak bunları ifade edecek olursak DoFollow linkler link verdiğiniz siteye yararlı, NoFollow linkler ise etkisiz veya nötrdür. DoFollow linkler %100 yararlıdır diyemeyiz. Çünkü sizlerin seo puanı yüksekse veya DoFollow link aldığınız web sitenin seo puanı yüksekse yararı vardır. Aksi durumda her iki web sitesi içinde büyük tehlike arz etmektedir. NoFollow etiketine sahip linklerde ise sadece yönlendirme yaptığımız ama herhangi bir şekilde bir birine etkisi olmayan linklerdir. Bu yüzden blog sitelerinde veya sınırılandırma yapmayalım herhangi bir web sitesinde NoFollow link vermek sizlerin yararına olacaktır. Ama eğer backlink alıyorsanız bu linklerin DoFollow olması önemlidir. Bu sayede backlinkiniz görevini yerine getirmiş olacaktır.

DoFollow ve NoFollow Link Nasıl Yapılır?

DoFollow linkler genel olarak sabit olan kodlardan oluşur. Herhangi bir belirteç kullanmadığınız zaman otomatik olarak DoFollow link kullanırsınız. Bu durumu örnek olarak göstermek gerekirse;

<a href=”https://www.bilinenki.com”>DBASGAN</a>

Peki NoFollow link eklemek istersek? Bunun içinde kodumuza “rel=”nofollow” tagımızı eklememiz gerekmekte. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse de;

<a href=”https://bilinenki.com” rel=”nofollow >DBASGAN</a>

şeklinde olması gerekmektedir.

Burada hangi linkin nerede ve nasıl kullanılacağı tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Fakat daha önce de belirtmiş olduğum gibi nötr veya etkisiz olan linki kullanmak her iki web sitenin de yararına olacaktır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde link çıkışı yapabilir, kullanıcılarınızı ve botları da herhangi bir olumsuz durumdan etkilenmeyecek şekilde yönlendirebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Inode ve Inode Limiti Nedir? Inode Nasıl Temizlenir?

Bu yazımızda genel olarak link çeşitleri hakkında bilgileri paylaştık. Aslında basit gibi görünse de seo tarafında çok fazla etkili olan bir durumdur. Bu yüzden nasıl link çıkışı verdiğinize veya aldığınıza çok dikkat etmenizi öneririm. Kafanıza takılan soruları da aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilir, diğer kullancılarla da iletişimde kalabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir