1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

IMAP ve POP Nedir? IMAP mı POP mu Kullanmalıyım?

E-postalarınıza değer veriyorsanız ve aynı anda bir çok cihazda kullanım sağlıyorsanız IMAP ve POP seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Özellikle cihazlarınıza kurulum sağlarken karşınıza gelen bu IMAP ve POP seçenekleri nedir ve neye göre seçilir sorusunun cevabını arayacağız bu yazımızda.

IMAP ve POP Nedir? IMAP mı POP mu Kullanmalıyım?
0

Öncelikle e-postaların veri transferi mantığına bakalım: POP veya IMAP gelen e-postalarınızı bilgisayarınıza ya da diğer cihazlarınıza indirmenizi sağlayan iletişim protokolleridir. Bu protokoller sayesinde internete bağlı olmasanız dahi,  Microsoft Outlook ya da benzeri E-posta yazılımları ile indirmiş olduğunuz e-postalarınıza ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

IMAP Nedir? IMAP Çalışma Prensibi Nasıldır?

IMAP, bulunduğunuz her yerden ve her cihazdan e-postanıza erişmenizi sağlar. IMAP kullanarak e-postanızı okuduğunuzda, gerçekte e-postayı bilgisayarınıza indirmiş ya da depolamış olmazsınız; e-postayı, e-posta hizmetinden okuyor olursunuz. Sonuç olarak e-postanızı dünyanın rastgele bir yerindeki değişik cihazlardan kontrol edebilirsiniz. Örneğin; telefonunuz, bilgisayarınız, arkadaşınızın bilgisayarı.

IMAP sadece üstüne tıkladığınız iletiyi indirir ve ekler otomatik olarak indirilmez. Bu şekilde, iletilerinizi POP yönteminden çok daha hızlı bir şekilde denetleyebilirsiniz.

POP Nedir? POP Çalışma Prensibi Nasıldır?

POP, e-posta hizmetinizle etkileşim kurarak ve bütün yeni iletilerinizi oradan indirerek çalışır. Bunlar PC ya da Mac bilgisayarınıza indirildikten sonra e-posta hizmetinden silinir. Bu da, indirildikten sonra e-postaya sadece aynı bilgisayar kullanılarak erişilebileceği manasına gelir. E-postanıza farklı bir cihazdan erişmeye çalışırsanız, eğer daha önce bir indirilmiş veriniz var ise bu veriye ulaşamayacağınız anlamına gelmektedir.

Gönderilmiş posta, e-posta sunucusunda değil PC ya da Mac bilgisayarınızda yerel olarak depolanır. Karşı sunucuya bu veri maalesef gönderilmez.

IMAP mı POP mu Kullanmalıyım?

Aslına bakarsanız bu tercih tamamen sizlere kalmış durumdadır. Fakat birden çok cihazda senkronize bir şekilde çalışıyorsanız sizler için en makul IMAP protokolüdür. Çünkü bu protokol sayesinde gönderilmiş e-postalar dahi birbiriyle senkronize bir şekilde çalıştığı için ve doğrudan sunucu üzerinden veri çektiği için takibi kolaydır.

Tek cihaz kullanıyorsanız veya klasörleme gibi durumlar kullanıyorsanız sizler için en iyi çözüm POP protokolü olacaktır. Fakat yukarıda da paylaşmış olduğumuz gibi gönderilen e-postalar cihazınızda kalacağını ve indirme yapılan bir bilgisayardan işlem yapacağınızı unutmayın.

Teknik olarak bu yazımızda IMAP ve POP protokülünü ele almaya çalıştık. Kullanım sağlarken IMAP ve POP protokollerini isteğinize göre seçebilirsiniz. Her iki protokol de sizlerin e-posta deneyimini çok olumsuz anlamda etkilemeyecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir