Statik IP Adresi Nedir? Dinamik IP ile Statik IP Adresinin Farkları Nelerdir?

statik ıp ve dinamik ıp

Bu makalede, statik ve dinamik IP adreslerinin temel özelliklerini inceleyip Statik IP adresi nedir? Sorusunun cevabına değindik.

IP Nedir?

Bir IP adresi, her cihaza atanan benzeri olmayan bir sayıdır internet ağ adresidir. Tıpkı fiziksel ev adresinizin, insanların postalarınızı nereye göndereceklerini bilmelerine izin vermiş olduğu gibi, IP adresleri de bilgisayarları ve cihazları tanımlar ve birbirleriyle iletişim kurmalarına imkan tanır.

Dahili olarak, IP adresleri sayı olarak saklanır. İnternet, adres defteri olarak Etki Alanı Adı Sistemini (Domain Name Server (DNS)) kullanır, bu şekilde internette gezinmek ve ağınızdaki aygıtları adreslemek için sayılar yerine sözcükler (bilinenki.com gibi) kullanabilirsiniz.

Bugünlerde evinizdeki nerdeyse elektronik her şeyin bir IP adresi olabilir. Web tarayıcınıza bir URL yazdığınızda, o etki alanının IP adresini aramak için DNS kullanır. Örneğin tarayıcınıza www.google.com yazarsanız, DNS 172.217.169.132 dahil birkaç IP adresinden birini işler.

Statik IP Nedir?

Statik bir IP adresi, değişmeyen bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu numara genelde cihaz kullanımdan kaldırılıncaya ya da ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik IP adresleri genelde sunucular ya da diğer önemli ekipmanlar tarafından kullanılır.

Statik IP adresleri İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından atanır. ISS’niz, hizmet sözleşmenizin niteliğine bağlı şekilde size statik bir IP adresi tahsis edebilir.

Dinamik IP Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, dinamik IP adresleri değişebilir. Dinamik adresler, gerektiğinde Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucuları tarafından atanır. Dinamik adresler kullanıyoruz, çünkü IPv4 internet dolaşımı için yeterli statik IP adresi sağlamıyor. Örneğin, bir otelin muhtemelen statik bir IP adresi vardır, fakat odalarındaki her bir aygıtın dinamik bir IP adresi olacaktır.

İnternette, evinize ya da ofisinize ISS’nizin DHCP sunucusu tarafından dinamik bir IP adresi atanabilir. Ev ya da iş ağınızda, cihazlarınız için dinamik IP adresi – kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, multimedya cihazları, tablet- muhtemelen ağ yönlendiriciniz tarafından atanır. Dinamik IP, tüketici ekipmanı tarafından kullanılacak olan standarttır.

Statik IP vs Dinamik IP arasındaki Farklar Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajları

Statik IP Avantajları

Statik IP adresi kullanmanın sayısız avantajı vardır. Bu faydalar arasında:

Daha iyi DNS desteği: Statik IP adreslerinin kurulumu ve yönetimi DNS sunucularıyla çok daha kolaydır.

Sunucu barındırma: Bir web sunucusu, e-posta sunucusu ya da başka türden bir sunucu barındırıyorsanız, statik bir IP adresine sahip olmak, müşterilerin sizi DNS aracılığı ile bulmasını kolaylaştırır. Pratik olarak, bu, müşterilerin statik bir IP adresleri var ise web sitelerinize ve hizmetlerinize ulaşmasının daha hızlı olacağı manasına gelir.

Rahat uzaktan erişim: Statik bir IP adresi, bir Sanal Özel Ağ (VPN) ya da diğer uzaktan erişim programları kullanarak uzaktan çalışmayı kolaylaştırır.

Daha güvenilir iletişim: Statik IP adresleri, telekonferans ya da diğer sesli ve görüntülü iletişimler için İnternet Üzerinden Ses Protokolünü (VoIP) kullanmayı kolaylaştırır.

Daha güvenilir coğrafi konum hizmetleri: Statik bir IP adresiyle, hizmetler IP adresini fiziksel konumu ile eşleştirebilir. Örneğin, statik IP adresli yerel bir hava durumu hizmeti kullanıyorsanız, sonraki şehir için gerekli olan hava durumu raporu yerine ihtiyaç duyduğunuz hava durumu raporunu alma olasılığınız daha yüksektir.

Statik IP Dezavantajları

Statik bir IP adresi tüm durumlar için ideal değildir.

Daha saldırıya açıktır: Statik IP adresiyle, bilgisayar korsanları sunucunuzun internette net olarak nerde olduğunu bilir. Bu onlara saldırmalarını kolaylaştırır.

Daha yüksek maliyet: ISS’ler, özellikle tüketici ISP planlarında, statik IP adresleri için genelde daha fazla ücret alır.

Gerçek dünyadaki güvenlik kaygıları: Doğru ağ araçlarına sahip olan herkes sizin ve bilgisayarlarınızın nerde olduğunu bulabilir.

Dinamik IP Avantajları

Dinamik IP adreslerinin yönetimi, statik IP adreslerinden daha kolay ve daha ucuzdur.

Kolay, otomatik yapılandırma: Dinamik bir IP adresiyle DHCP sunucusu, cihaza bir sonraki kullanmak için hazır olan IP adresini otomatik şekilde atar.

Daha düşük ücretler: Genellikle, dinamik bir IP adresi kullanarak ek ücretten tasarruf edersiniz.

Sınırsız IP adresleme: Dinamik adresler, IP adreslerini bir kez daha kullanmanıza izin verir. Bir ağ içinde, cihazlarınız gerektiğinde yeni bir dinamik IP adresiyle otomatik şekilde yapılandırılır. Örneğin, eve yeni bir bilgisayar getirirseniz eskisini manuel olarak silmeniz ya da ona bir numara atamanız gerekmez; ağ ya da yönlendirici bununla ilgilenir. Bu, iki bilgisayar aynı IP adresini kullanmaya çalıştığında kafa karıştırıcı çakışmaları önler.

Potansiyel olarak çok daha iyi güvenlik: Dinamik bir IP adresi ile, potansiyel bir saldırganın ağa bağlı ekipmanınızı hedeflemesi daha zordur. Ağ adresinizi bir VPN ile gizleyerek de güvenliğinize katkı sağlayabilirsiniz.

Daha iyi fiziksel güvenlik: Doğru ağ araçlarına sahip olanlar için net olarak nerde bulunduğunuzu bulmak çok daha zordur.

Dinamik IP Dezavantajları

Dinamik IP adresleri tüm durumlar için ideal değildir. Web ya da e-posta gibi internete yönelik hizmetler için iyi çalışmazlar.

Barındırılan hizmetler için iyi çalışma olasılığı düşük: Bir internet sitesi, e-posta sunucusu vb. Barındırmayı planlıyorsanız, dinamik bir IP adresi kullanmak zahmetli olabilir. Adres devamlı değiştiğinden DNS dinamik IP adresleriyle iyi çalışmaz. Bu sorunu çözen Dinamik DNS servisleri vardır; fakat, bir hayli masraflı ve karmaşıktır.

Uzaktan erişimi sınırlayabilir: Uzaktan erişim yazılımınıza bağlı şekilde, dinamik bir IP adresi kullanıyorsanız programınız bağlanmada sorun yaşayabilir.

Potansiyel olarak daha fazla kesinti süresi: Sık olmamakla beraber, bazen ISS’niz size dinamik bir IP adresi atayamaz. Bu, internet bağlantınızı kesintiye uğratabilir. Bireysel bir tüketici için bu geçici bir rahatsızlıktır. Şirket web sitenizi çevrimdışı duruma düşürürse bu çok çok büyük bir sorundur.

Daha az doğru coğrafi konum: Dinamik bir IP adresi, coğrafi konum hizmetlerinin başarısız olmasına neden olabilir.

Genellikle statik IP adresleri, kendi web sitelerini ve internet hizmetlerini barındıran iş yerleri için en iyisidir. Statik IP adresleri, uzaktan çalışanların bir VPN işe giriş yapması durumunda da iyi çalışır.

Dinamik IP adresleri çoğu tüketici için genelde uygundur. Daha ucuzdur ve tipik olarak biraz daha az güvenlik riski oluştururlar.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version