Mavi – Beyaz Yaka Nedir? Beyaz / Mavi Yaka Kime Denir?

mavi yaka ve beyaz yaka

Yeni bir iş hayatına atılıyorsanız daha görüşme esnasında dahi yaka sınıflarını duyabilirsiniz. Hal böyle olunca yakaları bilmek ve ayırt etmek hangi grupta olacağınızı bilmenizi sağlayacaktır.

İş hayatında 3 farklı yaka türü mevcuttur. Bunlar beyaz yaka, mavi yaka ve sarı yaka şeklindedir. Sarı yakanın diğer adı da altın yakadır. Yaka türlerinin birbirinden farklı olması iş ve çalışma koşullarının da farklı olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle sizler için hangi yaka daha uygun ise ona göre bir pozisyonda çalışmanız sizler için de daha sağlıklı olacaktır. Sözü daha fazla uzatmadan gelin yaka türlerine beraber bakalım.

1Beyaz Yaka

Bu yaka türündeki insanlar genel olarak zihinsel güçleri ile çalışan ve masa başı işlerde daha çok aktif rol oynayan meslek gruplarından oluşmaktadır. Bu yaka türündeki insanlar teknolojiyi daha aktif bir şekilde kullanırlar. Meslek türlerinden örnek verecek olursakta; laboratuvar, AR-GE, mühendislik, yöneticilik, muhasebe gibi bir çok farklı meslek türünden örnek verebiliriz.

1.1Öğretmen ve Hemşire Beyaz Yaka mıdır?

Hemşireler ve öğretmenler de aynı doktorlar, mühendisler, bankacılar, muhasebeciler, avukatlar gibi beyaz yakalı sınıfındadır. Kısacası istisnalar hariç tüm kamu personeli sınıfında yer alanlar beyaz yakalı olarak tarif edilir.

1.2Beyaz Yaka Maaşı Ne Kadar?

Beyaz yakalılar olarak tabir edilen idareci, yönetici ve kamu personeli sınıfı maaşları kamudan özel sektöre kadar çokça farklılık gösterir. Günümüz itibariyle en düşük kamu personeli maaşı 4 000 TL’dir. Bu da gösteriyor ki en düşük beyaz yaka maaşları kamuda belirtilen bu sayı aralığındadır.

2Mavi Yaka Nedir?

Mavi yaka çalışanları genelde bedensel güçlerini kullanarak maaş alan kişilerdir. Mal ya da hizmet üretimi gibi el emeği geren işler mavi yakalıların uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda tezgah başında çalışan kişilerde bedensel gücü zihinsel güçten fazla kullanmış olduğu için mavi yakalı sınıfına girerler. Mavi yakalılar yalnızca maaş ile değil yevmiye, saatlik ücret, parça başına gibi ücretlendirme metotları ile de para kazanabilirler. Ancak ustabaşı, amir gibi meslek grupları planlama yapmış oldukları için zihinsel gücü daha çok kullanırlar. Bu sebeple bedensel güç kullanarak çalışsalar bile mavi yakalılar sınıfına girmezler.

Beyaz ve Mavi Yakanın Benzer ve Farklı Yönleri

Her meslek grubunda farklılıklar ve eşit haklar söz konusudur. Bu sebeple beyaz yaka ve mavi yaka arasında farklılar vardır. Ayın zamanda benzerlikler ve eşitlikler de söz konusudur.

 • Mavi yaka işçi sınıfını, beyaz yaka ise ofis çalışanları olarak bilinir.
 • Onları farklı kılan şey kullandıkları güçleridir. Beyaz yakalılar zihinsel, mavi yakalılar bedensel güç kullanır.
 • Neden mavi yaka olduğunu açıklamak gerekirse işçi sınıfının kıyafeti çabuk kirlenebileceği için mavi denilmiştir.
 • Aynı şekilde beyaz yaka olmasının nedeni ise ofis çalışanlarının üstlerini kirletecek bir iş yapmıyor olmaları söylenebilir.
 • Mavi yakalılar genel olarak ayakta ve zaman zaman dinlenerek çalışıyor, ancak beyaz yaka ofis ortamında oturarak çalışıyor.
 • Beyaz yakalıların kıyafet kuralı yok ancak görünüş açısından derli toplu bir biçimde olmalı.
 • Mavi yakalılar ise isterse spor giyebilir. Bu bütünüyle onların tercihi.
 • Beyaz yakada mavi yakada haftada 45-66 saat arası çalışabilir. Bu sebeple ikisi de eşittir.
 • Kanuna göre beyaz yaka ve mavi yaka birbirine eşit. İki yaka türü de sendikaya bağlı şekilde çalışabilme hakkına sahip.

Göründüğü gibi iki yaka arasında hem fark hem de benzerlikler vardır. Ancak ikisi de her şeye rağmen eşit haklara sahip. Maddi konuda farklılıklar olabilir.

3Sarı Yaka Nedir?

Sarı yakayı genel olarak beyaz yakanın üstü olarak nitelendirilir. Yani beyaz yakalılar grubundan daha çok deneyime ve tecrübeye sahip, çok daha iyi eğitim almış kişiler olarak bilinirler. Bu durumu bir örnek verecek açıklayacak olursak; Örneğin A firmasında çalışan bir kişinin tecrübe edinerek yeni bir firma açması sarı yaka olabilir. Farklı bir örnek verecek olursak uzun süredir bir firmada çalışan birinin yönetici pozisyonuna atanması yine sarı yakaya geçmesini sağlayabilir.

3.1Sarı Yaka Özellikleri

Her yaka grubunun birbirinden farklı özellikleri mevcuttur. Sarı yakalıların genel özelliklerini de genel olarak sıralayacak olursak;

 • Lider
 • Yol gösterici
 • İyi eğitimli
 • Tecrübeli
 • Deneyimli
 • Bilgi üretimi yapabilme
 • Beyin takımını yönetebilecek pozisyonda olması

Sarı yakalılar genel de bir iş yerinde joker eleman gibidir. Bir çok özelliğe sahip oldukları için değerli olarak nitelendirilir.

Önerilen Yazı
Güne Zinde Başlamak İçin 10 Öneri

Bu yazımızda genel olarak yakaları, birbirleri arasındaki farkları ve genel özellikleri hakkında bilgileri paylaştık. Bir iş yerine giriş yaparken hangi yakada çalışacağınızı bilmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Farklı bir yaka da çalışacağınızı bilmeniz bazı durumlarda sizler için hayal kırıklığına sebebiyet verebilir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version