Güne Zinde Başlamak İçin 10 Öneri

gune zinde basla

Günlük yapılacak olan çalışmalar, kişilerin güne zinde başlamak ve günün geri kalanının daha verimli geçmesi için oldukça önemlidir. Çalışan veya çalışmayan herkesin güne daha canlı bir biçimde başlayabilmesi demek hem günün her anını çok daha iyi kullanmaya yardımcı olur hem de kişiler kendisini daha enerjik hisseder. Yanlış veya tembellikten kaynaklı alışkanlıklar sebebi ile güne miskin başlamak iş başarınızı da olumsuz etkileyebilir. Hal böyle olunca sizler için derlediğimiz aşağıdaki önerileri uygulamanız halinde, sizler için daha enerjik gün bekliyor olacaktır.

1Erkenden Yatıp Erkenden Kalkmak

Diyeceksiniz ki, konuya en klişe şey ile mi başladınız. Evet, ancak erken uyanmak daima için zinde başlamanın en önemli adımdır. Erken kalkabilmek için de erken bir saatte uyumanız gerekmektedir. Gece geç saatte yatan kişiler erken uyandıklarında yine aynı canlılığı yakalamakta güçlük çekeceklerdir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 7 saatten daha az miktarda uyuyan kişilerin beden kitle indekslerinde ciddi oranda düşme meydana geliyor. Bu sebeple güne zinde başlamak için en az 7 en fazla ise 8 saat uyumaya özen gösterin.

2Her Şeyden Önce Bir Bardak Su

Standart bir uyku düzeniniz var ise ortalama 7-8 saat civarında uyuduğunuzu varsayalım. Hal böyle olunca bu denli bir zaman diliminde vücudunuz suya ihtiyacı artacaktır. Bundan dolayı uykudan uyandıktan sonra bir bardak su hem güne daha zinde başlamanızı sağlayacak hem de metobolizmanızı da uyandırmanızı sağlayacaktır.

Özellikle bağırsak problemleri yaşayan kişilerin mutlaka her sabah uyandıklarında güne zinde başlamak için su içmeleri önerilmektedir. Bir bardak ılık su ve yanında iki tane kuru erik bağırsak problemlerinizin hızlı şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

3Kahvaltı Bütün İşlerinizden Önemli

Gelelim diğer klişemize. Artık hemen hemen hepimiz kahvaltının en önemli öğün olduğunu biliyoruz. Gel gelelim bunu çoğumuz yapmıyor. Eğer güne zinde başlamak istiyorsanız sabah mutlaka kahvaltı yapın. Emin olun sizlerin öğle yemeği ve akşam yemeğinizden daha değerli olan bu öğün atlandığında sadece güne kötü başlamak ile kalmazsınız aynı zamanda başta kilo alma gibi bir çok problemlere de kapı aralamış olursunuz.

4Küçük Sabah Sporları Yapın

Diğer bir önerimiz sabah sporları. Yine bir çoğumuz bunu es geçiyor fakat basit sportif hareketleri yatağınızın içerisinde bile yapabilirsiniz. Vücudunuz bu tip hareketlere alıştıkça mutluluk hormonu olan Endorfin salgıladığımızı biliyor muydunuz? Mutluluk hormonu salgıladığımız bir zaman günümüz neden daha güzel geçmez ki değil mi :)

5Hareketli Müzik Dinleyin

Güne zinde başlamak için diğer bir alışkanlık müzik dinlemek. Ne demişler müzik ruhun gıdasıdır. Sabah gözünüzü açtığınızda, duşa girdiğinizde, yemek hazırlarken veya kahvenizi yudumlarken kendinize hareketli bir müzik açın. Hatta dans etmeyi seviyorsanız müziğin ritmine kendinizi bırakın. Bu sayede uykunuzdan daha hızlı uzaklaşıp kolayca gün içerisindeki aktivitelerinize odakalanabilirsiniz.

6Temiz Hava Alın

Uykunuzdan uyanıp yatağınızdan çıktıktan sonra pencerenizi açabilir içeriye temiz hava dolmasını sağlayabilirsiniz. Diğer durumda balkona çıkabilir kahvenizi yudumlayarak sabahın o serin ve temiz havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Bu durumlar hem sizi daha hızlı uyanmanızı sağlayacak, hem de temiz havanın içerisinde olan oksijen vücudun dinç olmasını sağlayacaktır.

7Kalkma Sürenizi Ertelemeyin

Hemen hemen hepimizin ebeveyni veya geceden kurmuş olduğumuz alarmımız sizleri uyandırmak isteyecektir. Uyandırıldıktan sonra 5 dakika daha 5 dakika daha şeklinde tepki vermeniz durumunda olduğunuz güne karşı tüm isteğinizi kaybetmenize yol açacaktır. Hal böyle olunca güne zinde başlama durumu biraz hikayeye dönecektir. Bu durumda gözünüzü açıp pencerenizi açmak sizleri hızlı bir şekilde uyandıracaktır.

8Her Sabah Ilık Duş Alın

Artık şahsi olarak hayat felsefem olan her zaman ılık bir duş iyidir sözünü kendinize bir küpe haline getirin. Sabahları alınan ılık duş yine sizleri güne zinde başlatacaktır. Bilimsel araştırmalara göre kokulu bir şampuanınız veya sabununuz var ise kendinizi özel hissedeceğinizden daha hızlı mutluluk hormonu salgılayacaksınız. Yukarıda da paylaşmış olduğumuz gibi mutluluk hormonu salgılanırken günümüz neden kötü geçsin ki değil mi?

9Sabahları ve Akşamları Yediklerinize Dikkat Edin

Her iki zaman dilimi birbirine hemen hemen çok zıttır. Bunu basit bir örnek ile açıklamak gerekirse; sabah saatlerinde içmiş olduğunuz bir kahve sizleri güne daha hızlı hazırlayacaktır. Fakat aynı şeyi akşam yatmadan önce asla yapmamanız gerekmektedir. Çünkü kafein uykunuzu kaçırmaktadır.

Geceleri geç saatte atıştırmalık yemek veya abur cubur tüketmek de çok ciddi problemlere neden olabilir. Belli bir saatten sonra sudan hariç hiç bir şey içmemeniz gerekmektedir. Kahvaltınızın muhakkak protein içermesine özen gösterin. Günde bir tane yumurta yemek oldukça önemlidir. Karbonhidratlardan ise olabildiğince uzak durmalısınız. Çünkü karbonhidrat sabahları ağırlıklı olarak tüketildiğinde, sizi bedensel olarak daha da ağırlaştıracaktır.

10Kısa Süreli Enerji Veren İçecek veya Yiyecek Yemeyin

Her ne kadar sizi hızlı bir biçimde enerjik hale getirse de güne başlarken kesinlikle hızlı şekilde enerji veren içecek ve gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Eğer yoğun tempoda çalışan biriyseniz muhakkak ihtiyacınız olan şey gün boyunca dinç olmanızı sağlayacak olan gıdalardır.

Sabah yorgunluğuna son verecek ve sizi gün boyunca diri tutacak gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde zinde hissetmek için hamur işleri, meyve suları, gazlı içecekler çok da işinize yaramayacaktır. Yumurta, tam tahıl türleri ve yulaf, kinoa, badem, C vitamini deposu olan meyveler, zencefil ihtiyaç duyduğunuz besinler olacaktır. Özellikle zencefilin etkisi nerdeyse kahve kadar fazladır. Bedensel ağrılarınızı azaltmakla kalmaz hem de vücudunuz antioksidan kapasitesini de artırır.

Bu yazımızda güne zinde başlamak için sizlere 10 farklı öneri sunduk. Bu işlemleri alışkanlık haline getirdiğiniz de kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Hal böyle olunca güne zinde başlamamak için hiç bir sebebiniz kalmıyor :)

Görseller

Yazı dolaşımı

Exit mobile version