1. Anasayfa
 2. Cpanel

Cpanel PHP Sürüm Güncellemenin 2 Yolu

Cpanel PHP Sürüm Güncellemenin 2 Yolu
0

Hemen hemen hayatımızın her alanında bulunan web sitelerinde, kullandığımız yazılıma göre PHP sürümünün güncellenmesini talep edebilir. Her PHP sürümünün birbirinden farklı yapılandırması veya ayarlamaları bulunmaktadır. Bu yazımızda Cpanel üzerinden PHP sürüm güncellemesinin nasıl yapıldığını iki farklı yolla açıklayacağız. Gelin sözü fazla uzatmadan detayları inceleyelim.

1Select PHP Version ile Güncelleme

Aslında en çok kullanılan ve en gelişmiş yöntem bu. PHP sürümünüzü güncellemek için Öncelikle Cpanele giriş yapıyoruz. Ardından Yazılım (Software) kategorisine geldikten sonra Select PHP Version butonuna tıklıyoruz.

Gelen ekrandan kullanmak istediğimiz php sürümünü seçip daha sonrasında sağ tarafından bulunan Set as current butonuna tıklayarak kaydediyoruz.

2Multi PHP Yöneticisi ile Güncelleme

Bazı hosting firmalarında güvenlik veya yapılandırma sebebiyle Select PHP Version kapalı olabilir. Kapalı olduğunda giriş yaptığınız da hata ile karşılaşılırsınız. İşte bu durumda imdadınıza Multi PHP Yöneticisi yetişmektedir. Aslında bu alan toplu bir şekilde (domain, subdomain, addon domain) gibi alanları tek seferde güncellemek için yapılmıştır. Sizler yinede tek domaininizi güncelleyebilirsiniz.

Öncelikle Cpanel’e giriş yapıp yine yazılım kategorisine geliyoruz. Buradan Multi PHP Yöneticisi butonuna tıklayarak giriş yapıyoruz.

Giriş yapmanızın akabinde sizlere hosting hesabına bağlı domain türlerinin listesi çıkacaktır. Eğer tek domain bağlıysa muhtemelen aşağıda gözüktüğü gibi olacaktır.

Gelen ekranın sol tarafından değiştirmek istediğimiz domaini seçip sağ tarafta bulunan PHP Sürümü bölümünden, kullanmak istediğiniz sürümü seçin. Daha sonra Uygula butonuna tıklayarak kaydedin.

Bu yazımızda sizlere Cpanel üzerinden php sürüm güncellemesi nasıl yapılır bunu paylaştık. Sizlerde yukarıda ki adımlardan herhangi birini harfiyen uyguladığınızda herhangi bir sorun olmadan güncelleme işlemi başarıyla olacaktır.

Kafanıza takılan bir durum olduğunda yorum bırakarak paylaşabilirsiniz :)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir