Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bitcoin nedir

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi veya kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 senesinde kamuya açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. Nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Dağıtık yapısı ile çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlemeye veya kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir. Bitcoin’in yükselişinin ardından pek çok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine “alternative coin”, bir diğer değişle “alt coin” denmektedir. Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklerinde olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örneğin verilebilir.

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer olanağı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üstündeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üstünde hak iddia edilemez.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin kullanımının çeşitli risklerinin beraberinde bir çok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olması ana avantajlarındandır. Para transferlerinin alışılmış yöntemlere kıyasla daha güvenilir, daha hesaplı ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağlamış olduğu önemli bir avantajdır. Milyonlarca lira değerindeki Bticoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.Bu denli yüksek miktarlarda paraları nakit ya da ayrı bir yöntemle bu kadar kolay taşımanın yolu yoktur. Yapılan işlemlerin ve hesap bakiyenizin herhangi bir şahıs/kişiler ya da devlet ve banka tarafından bilinmemesi ve kontrol edilememesi de bazı avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

İzinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlasada dezavantaj oluşturmuş olduğu durumlarda mevcuttur. Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılmasına ve kara para aklama maksadıyla kullanılmasına neden olmaktadır. Bu teknoloji üstünde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması, kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı sistemin diğer dezavantajlarındandır.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin herhangi bir devlete ya da merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir kıymetli maden yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri değilidir. Bitcoin bütünüyle sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her birey sistemin güvenliğini sağlamlaştırmış olur.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretiminin sağlanması ve blok zincir sisteminin devamlılığını ve güvenliğini tesis edilebilmesi için gerekli bir sistemdir.

Başlangıçtan bu yana pek çok farklı cihazla yapılan madencilik, artan rekabet ortamı sebebiyle daimi olarak bu alanda daha fazla kar getirecek yeniliklerin doğmasına neden olmuştur.

Madencilik aslında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifrelerin çözülmesi, bilgisayarın işlemci kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır. Şifreleri çözülmesi ile oluşturulan bloklar üstünden madenciler Bitcoin ile ödüllendirilir.

Madenci sayısının çoğalması ve sistemin sadece 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin vermesi, madenciliği kar edilmesi zor bir duruma sokmuştur. Ayrıca, Bitcoin adedinin sınırlandırılmış olması da madenciliği olumsuz etkileyen bir etken olsa da Bitcoin para biriminde enflasyonun oluşmasını engellemektedir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üstündeki bütün işlemler kayıt altına alınır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı bulunmamaktadır.

Bitcoin değerinin iki kere satılmasını engelleyen sistem sayesinde, sizin haberiniz olmadan ya da hileli bir gönderime izin verilmemektedir.

Belli bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üstünden onay alması gerekliliği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Bitcoin fiyatı yalnızca arz-talep ilişkisine göre değişir, çünkü dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlandırılmıştır.

Arz-talep dengesi, alıcı ve satıcının belli bir üründe karşılıklı yönde fiyat konusunda karar kılmasıdır. Bitcoin’in fiyatını belirleyen unsurda burda başlar, insanlar Bitcoin almaya başladıkları zaman – dolaşımdaki Bitcoin miktarının sınırlı olduğundan dolayı- değeri artmaya başlar, satmaya başladıklarında ise değeri düşmeye başlar.

Nasıl Bitcoin ile Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem bazı akıllı telefon uygulamaları uygulanabilir.
Yine de yalnızca bu amaç için tasarımı yapılmış ticari uygulamalar da bulunur. Bu uygulamalar QR kod okutmaya dayalıdır.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’e alternatif olarak üretilen kripto para birimleridir.
• Bitcoin 1. Nesil kripto para birimi olduğu için rekabet çok fazladır, ancak altcoin’ler Bitcoin’den daha az popülerdir.
• Alternatif koin’lerde genelde Bitcoin’de kulanılan SHA-256 algoritması ya da Scrypt algoritması kullanılır. Bunun dışında X11, X13, X15, NIST5 gibi farklı algoritmalara sahip altcoinler de bulunur.
• İlk altcoin Namecoin’dir.

Altcoin’ler Neden Ortaya Çıktı?

Bitcoin’e göre daha hızlı işlem onayı yapmak ve kripto para dünyasını geliştirmek, dijital para piyasasını hareketlendirmek, yani dolaşım hacmini artırmak amaçlı ortaya çıkarıldı.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Dijital paraların altını Bitcoin, gümüşü Litecoin, petrolü ise Ethereum’dur.
Litecoin:
Transfer işlemi Bitcoin’e göre daha hızlı gerçekleştirilir.
Ripple:
Ripple hem bir ödeme ağı hem de kripto para çeşididir. Her bir alım satım işlemi 4 saniye sürmektedir. Ethereum’da bu işlem 2 dakikadan fazla, Bitcoin’de bir saatten fazla, alışılmış işlemlerde ise günler sürmektedir. Ayrıca Ripple’da dakikada 1500 işlem gerçekleştirilebilir.
Ethereum:
Yazılımcılar için akıllı protokoller oluşturma olanağı veren platformdur. Bitcoin’den sonra en fazla Pazar hacmine sahip kripto paradır. ICO’lar için yani borsaya açılmadan önce ön talep toplayan koin’ler için bağış ve talepler çoğu zaman Ethereum ile alınmaktadır.

Ethereum Nedir?

En basit şekilde, Ethereum blockchain teknolojisine dayalı dağıtık bir platformdur. Kurucusu Vitalik Buterin’dir. ICO’lar için yani borsaya açılmadan önce ön talep toplayan koin’ler için bağış ve talepler çoğu zaman Ethereum ile alınmaktadır.

Ethereum ve Bitcoin’in Farkı Nedir?

Ethereum da Bitcoin gibi dağıtık bir blockchain platformudur. İkisinin temel farkı kullanıcıların yetkinlikleri ve kullanım amaçlarıdır.
• Bitcoin; dağıtık, anonim ve şeffaftır. Ethereum’un ise en önemli olan özelliği akıllı protokol sistemidir.
• Bitcoin platformunda blok üretme periyodu 10 dakika iken Ethereum’da 15 saniyede bir blok üretilir. Yani işlem doğrulama süreci Ethereum platformunda daha hızlıdır.
• Bitcoin madenciliği işlemci gücünüze bağlıyken, Ethereum madenciliğinde ASIC ve CPU yerine GPU denilen sistem sayesinde üreticiler arasında denge sağlanır.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı protokoller, komut kodlarını içeren dosyalardır. Bu yüzden Ethereum’a programlanabilir para da denir. Belli bir işlemin koşullar sağlandığında otomatik şekilde gerçekleşmesini sağlar.

• Bitcoin transferi yaptığınız kişinin sizi tanıması ve Bitcoin adresinizi biliyor olması halinde, transfer muhattapları arasında transferin izi sürülebilir.

Yazı Kaynakları

Yazı dolaşımı

Exit mobile version